Mladá generace v Brně ukázala, že má řadu skvělých nápadů pro lepší život
2. července 2025 / 10:09
Veletrh URBIS zažil jedno mimořádné klání žáků a studentů z celé České republiky, kteří se vžili do rolí hybatelů změn a navrhovali, jak zlepšit život ve svých městech a obcích. URBIS CHALLENGE HACKATEEN ukázal, že o dobré nápady mezi mládeží je opravdu dost. Sešlo se celkem dvacet jedna týmů složených ze zástupců žákovských a studentských parlamentů, a ti hledaly inovativní řešení pro lepší život.
„Jedním z hlavních úkolů moderního školství je vychovávat mladé lidi, kteří nejen reagují na svět kolem sebe, ale aktivně ho utvářejí. HackaTEEN je skvělým příkladem toho, jak mohou studenti převzít iniciativu, hledat řešení skutečných problémů a rozvíjet dovednosti, které budou klíčové pro jejich uplatnění v budoucnosti. Potřebujeme víc takových příležitostí, které z podpory žákovské a studentské iniciativy dělají samozřejmou součást vzdělávacího systému,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek.
„Nestačí, aby mladí lidé technologie jenom používali. Potřebujeme generaci, která je bude umět tvořit, zlepšovat a chytře využívat. Akce, jako je tato, ukazují, že když spojíme vzdělávání s praxí a reálnými výzvami, můžeme v mladé generaci probudit zájem
o technologie, inovace i podnikavost. To je přesně ten směr, kterým se jako země musíme ubírat,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Studenti se věnovali řešení problémů v pěti klíčových oblastech: Umělá inteligence a digitální technologie, Nové materiály a technologie, Kreativita a živost města, Ekologie a životní prostředí a Mobilita.
Porota složená z odborníků na oblast SMART CITY, veřejné správy a technologií a ze zástupců partnerů akce: společnosti Thermo Fisher Scientific, Komerční banky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, měla nelehký úkol vybrat pět TOP nejlepších projektů, které poté studenti veřejně odprezentovali na půdě veletrhu.
První místo obsadil tým Město v pohybu ze Základní školy Bosonožská Brno. Zvítězili s projektem doprovodného dronu, který zvyšuje pocit bezpečí ve městě. Občané si mohou dron přivolat pomocí mobilní aplikace, a ten je doprovodí přes riziková místa, například při noční cestě parkem. Dron umí rozpoznat nebezpečné situace, aktivovat sirény, kontaktovat IZS a přenášet přesnou polohu. Odměnou jim bude návštěva Mezinárodního veletrhu a konference Smart City Expo World Congress Barcelona 2025. Cena zahrnuje vstupenky na veletrh, letenky a ubytování pro celý tým.
![]() | ![]() |
Na druhém místě se umístil tým Jihogympláci z Gymnázia Český Krumlov. Tým představil projekt „Krokem k energii", který je postaven na piezoelektrické dlaždici instalované na frekventovaných místech měst, které pomocí lidských kroků vyrábějí ekologickou energii. Ta může napájet městskou infrastrukturu. První lokalitou má být pěší zóna v Českém Krumlově.
Třetí místo obsadil tým Meui Creative, SPŠ a VOŠ Liberec, který přišel s komplexním systémem pro chytré řízení osvětlení, odpadů a dopravy. Projekt přináší úspory energie, snižuje světelný smog a zrychluje záchranné zásahy. Díky evropským dotacím má návratnost pouhé dva měsíce a potenciál zachránit i lidské životy.
Do TOP 5 nápadů se dále probojovalo EKO Gymnázium Brno s projektem chytrých laviček a tým z Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě. Zvláštní cenu poroty za silnou vizi získal tým Zdravoťáci ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Znojmo za návrh mikročipu pro sledování krevních hodnot a podporu prevence.
„HackaTEEN byl výjimečný nejen počtem účastníků, ale i energií, kterou do svých projektů vložili. Během dvou intenzivních dní – a pro některé i noci – pracovalo přes sto dětí a studentů z celé republiky na SMART nápadech, jak řešit reálné problémy svých měst. Těší mě, že jsme mohli vytvořit prostor, kde nápady mladých lidí dostávají skutečný smysl. Pevně věřím, že nám některé z nich v blízké budoucnosti opravdu zlepší náš život,” uvedla vedoucí týmu participace agentury JINAG a hlavní organizátorka akce Dagmar Peřinová.
Soutěž pořádala Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vysokého učení technické v Brně a rektor VUT doc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL.M.